menu zavriet menu

História paintballu

Paintball evolúcia Paintball začal, ako možno väčšina zábavných a adrenalínových športov, netradične. Podľa viacerých zdrojov má mnoho vývojových stupňov, pričom prvopočiatky siahajú až kamsi po rok 1905.

Paintball 1908 Za začiatok éry paintballu v plienkach sa označuje značkovanie stromov voskovými guličkami už na začiatku 20. storočia a v 1905 v Paríži, kde následne vznikol Klub pištolníkov. Za tvorcu vôbec prvého predchodcu paintballovej pištole na voskové guličky je považovaný francúzsky doktor de Villers. Táto zbraň sa používala na "bezkrvavý boj". Údajne aj vznikla Škola duelu, ktorú mohla navštevovať len elita. V súbojoch cti získavali študenti skúsenosti a "kredit" v spoločnosti. Neskôr sa tieto duely dostali do New Yorku. Pomocou ochrannej masky, koženého obleku a pištole s voskom si jednotlivci merali svoje sily. "Bezkrvavé duely" ale neboli vždy bezkrvavé.

The Nelson Paint Company Neskôr, v roku 1940 založili Charles a Evan Nelsonovci firmu The Nelson Paint Company. Nelson patentoval veľa zariadení, ktorými sa dali označiť stromy. Jedno z nich dokázalo vystreliť farbu. V roku 1960 dokonca dostali kontrakt od US Forestry Service (ako naše Lesy Slovenskej republiky, š.p. len v USA). Prvú paintballovú pištoľ pre Nelsonovu spoločnosť navrhla firma Crosman v roku 1965 a niesla názov Nelspot-707 (dole na obrázku). V roku 1972 si spoločnosť Daisy Manufacturing Company patentovala a vyrobila druhý paintballový marker 'Splotchmarker'.

Nelspot-707 Ďalšie korene pravdepodobne siahajú až do polovice minulého storočia, kedy si farmári v Austrálii, Kanade a USA označovali svoje zvieratá farbou druhého paintballového značkovača. Treba dodať, že kedysi sa používala nezmývateľná farba, aby, samozrejme, značenie zvierat bolo trvalé. Je dosť možné, že dnešná podoba paintballu vznikla niekde v krčme, kde si dve rôzne partie farmárov chceli dokázať, kto je lepší a vybrali sa „rozdať“ si to v paintballe medzi sebou.

Tak, či onak, komerčne sa paintball začal hrať na svetovej scéne v osemdesiatych rokoch. Prvá známa hra je z 1981, kde sa partia 12 ľudí stretla, aby si zmerala svoje fyzické a psychické sily. Ako svoje prvé markery (zbrane) použili značkovacie pištole Splotchmaker z farmárskeho katalógu. Vtedajší dostrel zbrane dosahoval (na tie roky úctyhodných) 30 metrov. V súčasnosti niekedy nepredstaviteľné, že?

Boris Braun Od tých čias sa začal paintball hrávať postupom času masovo. Od deväťdesiatych rokov sa, konečne, dostal aj na územie Slovenskej a Českej republiky (1992), kde sa hráva dodnes. Do vtedajšieho Československa ho priviezol americký podnikateľ ruského pôvodu Boris Braun. Stalo sa tak desať rokov po prvom otvorení verejného ihriska v USA v New Yorku. Jeho prvý zážitok s paintballom bol v roku 1987, kedy ho chytil natoľko, že s ním začal obchodovať a dovážať ho aj na naše územie. V tých časoch si ho u nás mohli dovoliť tiež len tí majetnejší.

A kam smeruje paintball teraz? Presvedčte sa sami.

17. 9. 2013 | Samuel Ondrišák | Blog