menu zavriet menu

Rosenie masky

Rosenie alebo hmlenie masky – večný to problém. Rosenie masky postihuje snáď každého hráča paintballu. Neviem o niekom, komu by sa to ešte nestalo. Ale prečo sa to deje? Dá sa tomu zabrániť?

Rosenie masky je jeden z najväčších nepriateľov hráčov. K roseniu dochádza z viacerých príčin a u nás tiež. Hlavným dôvodom je nepopierateľnosť fyzikálnych zákonov, ktoré jednoducho nedokáže žiaden človek oklamať. Ak stúpa vlhkosť, vzduch nie je schopný ju všetku pohltiť a tak sa prirodzene lepí na všetko, čo je okolo nej.

Zvýšené rosenie môže spôsobovať vyššia vlhkosť vonkajšieho vzduchu a jeho nižšia teplota. Pri zvýšenej vlhkosti je sám človek mokrý, vlhkosť vo vzduchu sa na sklo dostane, či skôr alebo neskôr. Pri nižšej teplote vzduchu ešte z človeka sála príliš vysoké teplo na to, aby voda na skle nekondenzovala. Sklo teda nedokáže vyrovnať teploty dnu a vonku. Pri hre ako je paintball sa zvýšenej teplote tela nedá zabrániť, nakoľko v žilách koluje adrenalín a srdce pumpuje viac a viac „horúcej krvi“.

Ako ďalší dôvod spomeniem nedostatočnú údržbu masky, ktorá tiež spraví veľa. Veľmi veľa. Na to, aby sa maska čím menej rosila, musí byť sklo dôkladne čisté, odmastené. Na sklo je potrebné používať vhodné prípravky. Ak je sklo nové, na jeho vnútornú časť by sa mala používať iba suchá, nanajvýš vlhká vreckovka. Pri opotrebovanom skle si už môžeme pomôcť rôznymi prípravkami na sklo, väčšinou je však najúčinnejšia bežná jar, alebo mydlo.

Nezanedbateľnú časť hrá aj zaobchádzanie s maskou. Každý by si mal zvážiť, či svoju masku uloží na miesto na to určené, alebo ju nechá pohodenú na hline, kameňoch, alebo na miestach, odkiaľ môže ľahko spadnúť. Každý škrabanec maske uberá na jej schopnostiach zamedzujúcich roseniu. Pri zarosení je tiež dôležité masku utrieť suchou vreckovkou, v žiadnom prípade by to nemali byť prsty, ktoré pri paintballe nebývajú čisté. Taktiež, ak si dám masku „frajersky“ na hlavu, spravidla si koledujem o ďalšie problémy s rosením.

Nezanedbateľným prvkom je samozrejme samotná maska a jej sklo. K maske môžem spomenúť to, že zabraňuje odvodu tepla z úst a celej hlavy. Pri nadmernom dýchaní sa teplo nestíha dostať von z masky a kondenzuje, ako som opísal vyššie. Sklo je dôležitý faktor masky, avšak väčšina skiel funguje na rovnakom princípe. Sklá na paintballových maskách bývajú buď jednosklené, alebo dvojsklené – termálne. Jednosklené majú sklon k roseniu viac-menej okamžite. Termálne sú odolnejšie, nakoľko vzdialenosť dvoch skiel vyrovnáva rozdiel medzi teplotami.

Ako teda z nepríjemnej situácie? Riešení je viacero, no nie všetky môžu byť zaručené. Tu sa musím opakovať a povedať, že fyzikálne zákony sa nedá obísť.

Tým prvým, „veselým“ riešením je menej sa potiť. Ak sa má maska odrosiť, nesmie vznikať teplo a vlhko z vnútornej strany masky. Teda najvhodnejšie je mať čo najmenší počet vrstiev na sebe, ktoré prispievajú k poteniu. Nevhodné sú ale aj kapucne, ktoré teplo z tela odvádzajú do masky. Prípustné sú šatky na hlave (pri tých, čo majú menej vlasov) aby im pot sala šatka, nie maska (ak má molitán).

Ďalším postupom je viac sa hýbať pri boji. Aby sa odstránila voda, alebo rosa, musíme ju odvetrať a to pohybom. Státím na mieste sa maska jednoducho neodrosí. Masku nenosím na čele. Mám buď na hlave (teda na tvári), alebo ju v bezpečnom priestore dám dolu. Najlepšie je molitany v maske osušiť vreckovkou, aby som vysal pot, ktorý kondenzuje na skle.

Menej bezpečným (hlavne pre laika) je odstránenie plastov z masky a používanie iba okuliarov. Toto riešenie používajú hlavne hráči Military Paintballu, ktorým rosenie môže extrémne vadiť, nakoľko niekedy hrajú scenáre, pri ktorých dlho stoja na mieste. Snáď nemusím hovoriť, že v našom klube k takémuto počinu nepristúpime, nakoľko bezpečnosť je pre našich hráčov prvoradá. Schytať jednu do zubov nie je príjemná vec, no ešte horšie je dostať zásah do ucha, kde môže dôjsť aj k celkovej strate sluchu, čo je neprípustné.

K možným riešeniam patria aj rôzne protihmliace spreje, vody. Spreje sa používajú pred, ale často aj pri už zarosenej maske. Takéto spreje vydržia ale len niekoľko hier. Takýchto prípravkov je veľa, takže núdza o výber nie je. Všetky sú, ale, založené na podobnom princípe. Ďalej je tu naším klubom overený prípravok. Volá sa OptiClean Winter Extreme, predáva sa iba v niektorých eshopoch v ČR (ak ešte vôbec). Malá fľaštička stojí cca 7EUR, prípravok sa aplikuje na masku pred použitím, pričom stačí jedna-dve kvapky, ktoré sa rozotrú po vnútornej strane skla, nechá sa zaschnúť a po zaschnutí sa prípravok zotrie, pričom istá vrstva na skle zostane. Výsledok je úctyhodný, zaberá niekedy aj viac ako hodinu a aj po zarosení sa predlžuje doba medzi ďalším zarosením.

Niektorí „kutili“ vymysleli svojrázne riešenie. Na prilby si začali hráči pripevňovať ventilátory, ktoré buď fúkajú vzduch von alebo dnu, účinnejšie sa vraj ukázalo fúkať vzduch do masky. Takto však nerozmýšľajú len hráči, ale aj firmy vyrábajúce masky. Napríklad originál ventilátor na masku JT Vortex II stojí cca 15-20 EUR, čo je v porovnaní za domáce riešenie trošku viac. Na eBayi sa dá objednať malý ventilátor naozaj lacno, s batériou, kabelážou a spínačom sa dá zohnať do 5-7 EUR. Ďalej je tu ešte veľmi špecializovaný systém od FANZ s jedným alebo dvomi ventilátormi obsahujúci aj batériu s vypínačom a rýchloupínacím systémom. Tento však vyjde na 40 dolárov.

Update 17.1.2015:

Medzičasom sme vyskúšali vlastné riešenie pomocou ventilátorov. Toto riešenie nás stálo zopár eur na 1 masku a fungovalo fantasticky. Jeho životnosť, však, bola 2 mesiace. Bolo to z dôvodu lacných ventilátorov, držiakov na baterky a ich veľmi tenkých káblov. Pri verejnom paintball klube, ako je ten náš, sa nedá zabrániť "tvrdšiemu" zaobchádzaniu zo strany zákazníkov (čoho si reálne sami uvedomujeme a nikoho sa nesnažíme z toho obviňovať, okrem samých seba).

Jednoduché domáce použitie sa teda dá spraviť, no výsledná investovaná námaha nepriniesla pre nás želaný efekt. Napriek tomu sme sa tešili viacerým pozitívnym reakciám zo strany zákazníkov.

Viď video s ventilátorom a bez neho:

23. 9. 2013 | Samuel Ondrišák | Blog